زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۳/۴/۲۸
» اجتماعی » پرونده حج تمتع ۹۷ بسته شد
تاریخ انتشار : 2018/09/16 - 16:22
 کد خبر: 16456
 435 بازدید

پرونده حج تمتع ۹۷ بسته شد

پرونده حج تمتع ۹۷ با بازگشت حدود ۸۶ هزار حاجی ایرانی از سرزمین وحی و فرود آخرین پرواز حجاج از مدینه منوره به کشورمان سحرگاه امروز بسته شد.

پرونده حج تمتع ۹۷ بسته شد

اواخر سال گذشته نام‌نویسی از متقاضیان سفر به حج تمتع بر اساس اولویت‌های اعلام شده از سوی سازمان حج و زیارت صورت گرفت و با توجه به محدودیت‌های موجود برای اعزام زائران به حج در نهایت اسامی ۸۵ هزار و ۲۰۰ نفر از متقاضیان از شهرهای مختلف برای اعزام به حج تمتع ۹۷ اعلام شد.

پس از اعلام سازمان حج و زیارت، متقاضیان هزینه سفر به حج را در چند قسط پرداخت کردند که با توجه به تفاوت کیفیت هتل‌ها هزینه سفر به حج از ۱۲ میلیون تا ۱۷ میلیون تومان متغیر بود.

پس از ثبت‌نام قطعی متقاضیان با پرداخت قسط اولیه کاروان‌ها مشخص شد و پزشکان معتمد سازمان حج و زیارت سلامت زائران را بررسی کردند تا افرادی که توانایی اعزام به این سفر معنوی را ندارند، با حضور در عربستان برای انجام مناسک حج دچار مشکل نشوند که با توجه به بررسی‌های انجام شده تعداد کمی از متقاضیان از سفر حج بازماندند و سایر متقاضیان قسط بعدی هزینه سفر به حج را پرداخت کرده و بعد از زدن واکسن‌هایی که مرکز پزشکی حج و زیارت توصیه کرده بود، خود را برای حاجی شدن آماده کردند.

بر اساس محدودیت‌های فرودگاهی در عربستان امکان اعزام زائران در یک زمان وجود نداشت، به همین دلیل همچون سال‌های گذشته زائران به دو گروه کاروان‌های مدینه اول و مدینه دوم تقسیم شدند و زائران مدینه اول از ۲۷ تیرماه تا ۱۴ مردادماه و زائران مدینه دوم از ۸ تا ۲۴ مردادماه اعزام شدند.

فرودگاه‌های کشور نیز آماده اعزام حجاج بودند که در نهایت ۱۹ ایستگاه پروازی کشور برای اعزام حجاج به سرزمین وحی اعلام شد که با توجه به آماده بودن زیرساخت‌های لازم زائران از این ایستگاه‌های پروازی به مدینه و مکه مکرمه اعزام شدند.

اولین گروه زائران ۲۷ تیرماه از فرودگاه امام خمینی(ره) عازم مدینه منوره شد و به دلیل اینکه ساخت و ساز هتل‌ها در بخش مرکزی مدینه منوره متوقف شده است، امکان اقامت بیشتر از ۶ روز برای زائران وجود نداشت. به همین دلیل تمامی زائران پس از ۶ روز اقامت در مسجد شجره مُِحرم شده و به مکه مکرمه مشرف شدند. همچنین زائران مدینه دوم در جحف مُحرم شدند و به مکه مکرمه رفتند.

سفر حج حداقل ۲۸ و حداکثر ۴۱ روز است، در حالی که ایام حج از ۵ تا ۱۳ ذی‌الحجه یعنی به مدت ۹ روز برگزار می‌شود، اما با توجه به محدودیت فرودگاه مدینه و جده امکان اعزام زائران تنها در این بازه زمانی وجود ندارد. البته طول سفر حج در میزان هزینه سفر تأثیری نمی‌گذارد، با این وجود اگر مدت زمان این سفر برای کسی کمتر از ۲۸ روز باشد، خسارت آن بر مبنای اسکان و سایر هزینه‌ها پرداخت می‌شود.

ایام تشریق امسال به خوبی طی شد و مشکلی در روند حج زائران کشورمان وجود نداشت و باران و طوفانی که در مکه ایجاد شده بود، زیبایی خاصی به این شهر داد و زائران را غافلگیر کرد.

پس از بازگشت زائران به مسجدالحرام و اتمام مناسک و اعمال حج تمتع، حجاج کشورمان به ترتیب کاروان‌ها و بر اساس زمان‌بندی قبلی به کشور بازگشتند به طوری که اولین گروه حجاج ۴ شهریورماه به کشور بازگشت و مورد استقبال مسؤولان قرار گرفت.

پس از آن روند بازگشت حجاج ادامه داشت تا اینکه تمامی حجاج تا ۲۱ شهریورماه مدینه منوره را ترک کردند و خدمات‌رسانی به حجاج در این شهر به پایان رسید و روز گذشته ۲۴ شهریورماه نیز تمامی حجاج ایرانی از مدینه منوره خارج شدند و به این ترتیب تمامی حجاج به کشور بازگشته و پرونده حج تمتع ۹۷ بسته شد.

حجت الاسلام قاضی‌عسکر نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت پس از اتمام حج تمتع و بازگشت حجاج کشورمان از سرزمین وحی در پیامی آورده است: «آخرین گروه از حجاج عزیز ایران اسلامی پس از انجام مناسک حج به کشور باز گشتند و پرونده حج امسال که عزتمندانه و آبرومندانه برگزار شد و رضایت زائران را در پی داشت با افتخار بسته می شود. شرکت متعهدانه، مقتدرانه و آگاهانه حاجیان ایرانی در حج امسال مثال زدنی بود. حضور گسترده در مسجدالنبی و مسجدالحرام، شرکت در نمازهای جماعت و محافل انس و معرفت، توجه جدی به تلاوت قرآن، مناجات های عاشقانه با خداوند در دعای عرفه، دعاهای کمیل و ندبه، مراعات ادب و عزت ایرانی و پرهیز از بازارگردی، برگزاری مراسم برائت از مشرکان، مراعات نظم و انضباط در طول سفر، همه و همه حج امسال را نسبت به گذشته برجسته تر کرد».

حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت در پیامی با اشاره به اینکه تمامی حجاج کشورمان در سلامت اعمال حج را سپری کرده و به کشور بازگشتند که لبخند رضایت حجاج نشانه برپایی حج مطلوب است، آورده است: «حمد و سپاس خداوند منان را که حجاج کشورمان توفیق یافتند در موسم حج امسال، در آرامش و اطمینان فریضه حج را بجای آورند و با حجی مقبول و با بهره مندی وافر از معنویت حج و به ویژه فضای عطرآگین و نورانی مسجدالحرام و مسجدالنبی و جلا دادن روح خود با زیارت ائمه اطهار علیهم السلام در بقیع به کشور باز گردند و باز هم به شکرانه، سر بر سجده می‌گذاریم که با فرود آخرین پرواز بر خاک پاک ایران، در سحرگاه یکشنبه ۲۵ شهریور ماه، الحمدلله پروازهای بازگشت حجاج خاتمه یافت و همه حجاج به سلامت و با رضایتمندی به وطن بازگشتند».

وی در ادامه افزوده است: «خداوند منان را هزاران بار شکر می‌گوییم که خادمان ضیوف الرحمان توفیق یافتند با برنامه ریزی دقیق و تلاشی جانانه در طول موسم حج و به ویژه در ایام تشریق در سرزمین عرفات و منا، با خدمات رسانی به موقع، سبب شوند تا حجاج عزیزمان در کمال آرامش، اطمینان و امنیت، از سفر معنوی و الهی حج بیشتر بهره ببرند».

به گزارش فارس، در ایام حج تمتع مسؤولان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت برای برقراری عمره مفرده جلساتی را با طرف سعودی داشتند و شرایطی را برای برقراری عمره مفرده مطرح کردند که در صورت توافق طرف سعودی عمره مفرده مجدد برپا می‌شود.


برچسب ها : ,
دسته بندی : اجتماعی , حوادث , خبر داغ
ارسال دیدگاه