زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۷/۱۲
» اجتماعی » فرونشست در کمین دشت تبریز
تاریخ انتشار : 2023/05/29 - 12:31
 کد خبر: 159027
 18 بازدید

فرونشست در کمین دشت تبریز

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تبریز گفت: با توجه به بیلان منفی آبخوان‌ها، احتمال تخریب آبخوان‌ها و وقوع پدیده فرونشست و تحمیل خسارات غیر قابل جبران در دشت تبریز دور از انتظار نیست.

فرونشست در کمین دشت تبریز


به گزارش ایسنا، سعید پورحیدری در جریان بازدید میدانی مسئولان شهرستان تبریز از عملیات آبخیزداری در حوزه آبخیز لیقوان چای، اظهار کرد: عملیات آبخیزداری در جهت کنترل سیلاب و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی و پایش تراز آب‌های زیرزمینی دشت تبریز به منظور مدیریت آبخوان‌ها در مقابل تهدیدات احتمالی فرونشست در تبریز انجام می‌شود.
وی افزود: از آن‌جایی که دشت تبریز فعالیت‌های گسترده‌ای از بخش کشاورزی و صنعت را در بستر خود جای داده است، اجرای برنامه پایش و تحلیل آسیب پذیری ناشی از برداشت‌های بی رویه از سطح سفره‌های آب زیرزمینی امری اجتناب‌ناپذیر است.

وی تشریح کرد: هرگونه برداشت آب از مخازن آبخوان‌ها باید بر اساس میزان آب ورودی به آنها انجام شود که با توجه به بیلان منفی، احتمال تخریب آبخوان‌ها و وقوع پدیده فرونشست و تحمیل خسارات غیر قابل جبران در این دشت بزرگ دور از انتظار نیست.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تبریز گفت: با توجه به وسعت و موقعیت استراتژیک دشت تبریز به عنوان یکی از بزرگترین و حساس‌ترین دشت‌های استان آذربایجان شرقی، علاوه بر فعالیت‌های بخش کشاورزی و همچنین قرار گرفتن بسیاری از کارخانه‌ها و مراکز صنعتی در بستر این دشت و از طرفی نیز واقع شدن دریاچه ارومیه در امتداد آن، طرح تغذیه مصنوعی آبخوان‌های موجود در آن، امری حیاتی و ضروری بوده که به عنوان راهکاری موثر در جهت تعادل آبخوان‌ها و احیای این منابع ارزشمند به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی، وی در پایان تامین اعتبار از محل اعتبارات ملی و استانی جهت اجرای این طرح بزرگ را امری مهم و ضروری دانست که باید در اولویت برنامه ریزان قرار گیرد.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اجتماعی , تله تایپ , خبر داغ
ارسال دیدگاه