زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۱/۷/۳
» اسلایدر دوم » دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا بیرون آمده
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۱۲ - ۱۶:۲۲
 کد خبر: 151171
 334 بازدید

دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا بیرون آمده

"جفری ساکس" دانشمند اقتصاد‌دان و تحلیلگر آمریکایی مدعی شده ویروس "کووید- 19" منشا طبیعی نداشته و احتمالا از آزمایشگاهی در ایالات متحده آمریکا به بیرون درز کرده است.

دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا بیرون آمده

به گزارش عصرایران به نقل از “راشا تودی”، این دانشمند آمریکایی که به مدت بیش از ۲ سال ریاست کمیسیون کووید-۱۹ مجله معتبر پزشکی “لنست” را بر عهده داشته، ادعا کرده ویروس کووید-۱۹ منشا طبیعی نداشته و از یک آزمایشگاه بیولوژیکی در ایالات متحده بیرون آمده است.

او گفته است:” من پس از ۲ سال تحقیقات فشرده واقعا متقاعد شدم که این ویروس (کووید-۱۹) از یک آزمایشگاه زیست فناوری (بیو تکنولوژی) آمریکا نشات گرفته است و منشا و دلیل طبیعی نداشته است.”

این ادعا در حالی است که از زمان آغاز همه گیری ویروس کرونا در چین و سپس در جهان، رسانه ها و محافل سیاسی در آمریکا و سایر کشورهای غربی، منشا ویروس کرونا را از بازاری در شهر ووهان دانسته و دولت چین را به پنهانکاری در این زمینه متهم کرده اند.

مقامات چینی اما بارها این ادعاها را رد کرده اند. سال گذشته یک هیات سازمان بهداشت جهانی به چین سفر کرد تا درباره سرمنشا ویروس کووید-۱۹ تحقیق کند. این هیات در پایان سفر اعلام کرد در جریان این سفر شواهدی مبنی بر تایید یا رد ادعاها درباره سرمنشا همه گیری ویروس کووید-۱۹ پیدا نکرده است.

سازمان بهداشت جهانی همچنین افزود شواهدی مبنی بر آزمایشگاهی بودن ویروس کووید-۱۹ در دست نیست.

مدیر سابق موسسه زمین در دانشگاه کلمبیا اما نتایج ماموریت مشترک سازمان بهداشت جهانی (WHO) و چین در مورد بیماری کرونا را رد کرده است.

“جفری ساکس” / عکس آرشیوی/ گتی ایمجز

دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا بیرون آمده

جفری ساکس که دو هفته پیش در جریان کنفرانسی به میزبانی اندیشکده اسپانیولی مرکز “گیت” سخنرانی می کرد، افزود: ” از نظر من، این یک اشتباه بزرگ زیست فناوری (بیو تکنولوژی) و نه یک حادثه سرریز طبیعی است.”

 

او افزود: ما به طور قطع نمی‌دانیم اما شواهد کافی برای تحقیقات بیشتر درباره این موضوع وجود دارد اما با این حال، این مساله نه در ایالات متحده و نه جای دیگری مورد تحقیق قرار نمی‌گیرد.

اوایل ماه می سال جاری میلادی، ساکس به همراه “نیل هریسون” مقاله‌ای را منتشر کردند و خواستار “تحقیقات مستقل درباره منشأ سارس-کووید-۲ شدند.” در این مقاله ادعا شده است که “اطلاعات بسیار مهمی وجود دارد که از موسسات تحقیقاتی آمریکا قابل استخراج است؛ اطلاعاتی که هنوز برای بررسی‌های مستقل، شفاف و علمی در دسترس نیست.”

سازمان جهانی بهداشت در تاریخ ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) اعلام کرد که جدیدترین تحقیقات این سازمان درباره منشا ویروس کووید-۱۹ بی‌نتیجه و ناتمام بوده است و بخش زیادی از آن به این دلیل بوده است که اطلاعات و داده‌های چین ناپدید شده است و آن را ضربه دیگری به تلاش‌ها برای مشخص کردن سرمنشا همه گیری جهانی کرونا توصیف کرد.

با این حال ساکس ادعا کرده است که به عنوان ریاست کمیسیون کووید-۱۹ در مجله معتبر لنست، اطلاعات بیشتری در این خصوص دارد.


برچسب ها : ,
دسته بندی : اسلایدر دوم , تله تایپ , خبر داغ , سلامت , مطالب خواندنی , پیشنهاد سردبیر
ارسال دیدگاه