زندگی برای کسانی که فکر می کنند یک کمدی و برای کسانی که احساس می کنند یک تراژدی است./هوراس والپول
۱۴۰۲/۹/۹
» اقتصاد کلان » اسامی مفسدان اقتصادی
تاریخ انتشار : 2018/09/02 - 19:42
 کد خبر: 15053
 455 بازدید

اسامی مفسدان اقتصادی

رئیس کل دادگستری فارس تخلف‌های اداری در استان را رسانه‌ای کرد.

اسامی مفسدان اقتصادی

علی القاصی مهر رئیس دادگستری فارس امروز یکشنبه در نشست خبری درخصوص پرونده‌های مربوط به برخورد با مفاسد اقتصادی در استان فارس ، اظهار کرد: به استناد ماده ۳۶ قانون مجازات اسلامی برخی از جرائم اگر حکم قطعیت پیدا کند می‌توانیم اسامی افراد را اعلام کنیم، زیرا اعلام نکردن اسامی افراد متخلف و مجرم، موجب اعتراض مردم شده است.

وی اضافه کرد: در استان فارس بر اساس مصوبه رئیس قوه قضاییه، ۲ شعبه مبارزه با جرائم اقتصادی پیش بینی شده و ۶ قاضی نیز به قوه قضاییه معرفی شد که به زودی دادگاه‌های ویژه جرائم اقتصادی در فارس راه اندازی می‌شود.

رئیس کل دادگستری فارس به وجود قوانین مختلف در برخورد با مفاسد اقتصادی، اشاره کرد و اضافه کرد: سرعت و قاطعیت در پرونده‌های مربوط به جرائم اقتصادی در اولویت قرار دارد و دادگاه‌های ویژه با حضور ۳ قاضی تشکیل می‌شود که باید حداقل دارای ۲۰ سال سابقه کار باشند که به طور علنی خواهد بود.

القاصی مهر تصریح کرد: موضوع مبارزه با فساد بخصوص فساد اقتصادی از جمله مباحثی است که در جامعه مورد توجه است و در خیلی از موارد مطالبه مردم برخورد با مرتکبان جرائم اقتصادی است.

وی ادامه داد: در قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله و پیشگیری از فساد، دستگاه‌های نظارتی به ریز مشخص شدند.

رئیس کل دادگستری فارس بیان کرد: اگر وظایف دستگاه‌های مختلف به خوبی صورت نگیرد کانون فساد در آن محل شکل می‌گیرد به همین علت مسئولیت پیشگیری از فساد بر عهده دستگاه‌های متعددی است که در قانون به خوبی مشخص و ضمانت اجرایی نیز مشخص شده است.

القاصی مهر گفت: اخیرا در آبفای روستایی اختلاسی صورت گرفته که کارمند متهم دستگیر و ذی حساب و معاون آن مجموعه که اعلام جرم را گزارش نکرده اند نیز تحت پیگرد هستند، زیرا طبق قانون همه مدیران مکلف به ارائه گزارش فساد هستند.

وی افزود: یکی از کارمندان شعب بانک ملی نیز مدیر بانک تحت پیگرد قانونی قرار گرفت که چرا در آن شعبه فساد رخ داده و به چه علت اعلام نشده است.

رئیس کل دادگستری فارس با بیان اینکه پرونده فساد مالی در شهرداری و شورای شهر آباده اتفاق افتاد که رقمی معادل ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود و ۱۰ نفر تحت تعقیب قرار گرفتند، تصریح کرد: این افراد شامل داریوش خاکسار عضو اصلی شورای شهر، دریافت رشوه، محمد رضا صفاییان، مهدی رهنما شهردار وقت به جرم معاونت در جعل، مصطفی رهنما، مسلم لطفعلیان به اتهام مداخله، جهانشاه رئیسی، محمد رضا ثابت اقلیدی، سید سعید حسینی، طیبه آگین و سعید جعفری شورباخلو است.

القاصی مهر با بیان اینکه در موضوع شهردار و کارکنان شهرداری صدرا، تعداد ۱۱ نفر محکوم شدند، افزود: این افراد شامل منوچهر قائدی شهردار وقت صدرا به اتهام ارتشاع به مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان وجه نقد، دریافت یک دستگاه آپارتمان، ۲۱۰ سکه، مداخله در معاملات و مشارکت در جعل پروانه‌های ساختمانی بوده که حکم قطعی ۱۵ سال حبس تعزیری، ۳ سال حبس تعزیری، ۶ سال حبس تعزیری، ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و مجازات تکمیلی نیز محکوم شده و ۲ سال منع اقامت در شیراز و خروج از کشور و در مجموع به ۳۶ سال حبس محکوم شده است.

رئیس کل دادگستری فارس ادامه داد: ابراهیم فریدونی مدیراجرایی وقت شهرداری صدرا بر اساس اتهامات مطروحه به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری، جریمه نقدی، انفصال از خدمات دولتی و در مجازات تکمیلی به ۲ سال ممنوعیت اقامت در شهرستان شیراز و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

رئیس کل دادگستری فارس افزود: امین کشاورزی معاون فنی وقت شهرداری صدرا نیز به ۱۸ سال حبس تعزیری، جریمه نقدی و از جهت تکمیل کیفر به ۲ سال تبعید به ایرانشهر و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

وی گفت: حسن دهقانی دبیر کمیسیون ماده ۱۰۰ وقت شهرداری صدرا نیز به تحمل ۹ سال حبس و جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی و به جهت حکم تتمیمی و تکمیلی نیز به ۲ سال تبعید به ایرانشهر و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

القاصی مهر همچنین از صدور حکم برای پرونده قاچاق دارو به نام محسن زارع به جرم نگهداری پنج کیلو و ۳۲۰ گرم متادون خبر داد.

وی ادامه داد: علیرضا نباتی به جرم ۷۰۰ میلیون تومان اختلاس محکوم به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و پرداخت ۱۴ میلیارد ریال وجه نقدی محکوم شد.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اقتصاد کلان , اقتصادی , خبر داغ , سیاسی
ارسال دیدگاه